Sijoittajat ovat jälleen aktivoitumassa pk-seudun asuntomarkkinoilla

Monet asuntosijoittajat laittoivat koronapandemian aikana pieniä tyhjilleen jääneitä asuntojaan myyntiin pk-seudulla vuokra-asuntojen romahtaneen kysynnän vuoksi. Tilanne pk-seudun ja yliopistokaupunkien vuokramarkkinoilla on nyt palautumassa ennalleen parin hiljaisen vuoden jälkeen. Sijoittajien kiinnostus pieniä asuntoja kohtaan näyttää vahvoja heräämisen merkkejä.

Säästöpankin brändikuva.

– Ilmassa on nyt ensimmäisiä merkkejä siitä, että sijoittajat ovat palaamassa pk-seudun asuntomarkkinoille. Olen saanut viime viikkojen aikana poikkeuksellisen paljon yhteydenottoja sijoittajilta. Ja toisin kuin koronapandemian aikana, nyt yhteydenotot liittyvät sijoitusasuntojen ostamiseen eikä myyntiin, kertoo Sp-Kodin kenttäjohtaja Jussi Hurme.

– Sijoittajat ovat olleet kiinnostuneita kuulemaan vinkkejä sijoitusmielessä kannattavista asuinalueista, kuinka paljon sijoituskäyttöön sopivia asuntoja on pk-seudun markkinoilla tarjolla tällä hetkellä sekä mikä on asuntojen hintataso eri alueilla. Sijoittajat ovat viime vuodet loistaneet poissaolollaan asuntonäytöillä, mutta nyt tilanne näyttää heidän osaltaan muuttuneen.

– Suomalaisten varovaisuus isojen hankintojen, esimerkiksi kodin ostamisen ja vaihtamisen, suhteen on Ukrainan sodan, korkean inflaation ja nousevien korko-odotusten myötä selvästi lisääntynyt, ja se näkyy sekä asuntokauppamäärien että -lainahakemusten määrän laskuna. Sijoittajilla on kuitenkin eri näkökulma asuntokauppaan kuin asunnonostajilla, jotka etsivät itselleen uutta kotia, sanoo Nooa Säästöpankin toimitusjohtaja Esa Jäntti.

Vuokramarkkinat piristyvät vauhdilla

– Sijoittajien viimeaikainen aktivoituminen näkyy myös meillä pankissa. Heidän aktivoitumisensa parin vuoden hiljaiselon jälkeen on suoraa seurausta vuokra-asuntomarkkinoiden vilkastumisesta. Opiskelijat ovat vihdoinkin palaamassa lähiopetukseen pk-seudulla ja muissa yliopistokaupungeissa Suomessa. Vuokra-asunnoista käydään näillä alueilla taas kovaa kilpailua ja vuokrat ovat nousussa. Ei siis ole mikään ihme, että asunnot ovat alkaneet jälleen kiinnostaa sijoittajia, Jäntti jatkaa.

– Kuluttajien lisääntynyt varovaisuus on heijastunut myös uudisasuntokauppaan. Kesän aikana uudiskohteiden varauksia on peruttu aiempaa enemmän. Tämäkin tukee vuokra-asuntomarkkinan kasvua, ja sitä kautta vaikuttaa sijoitusasuntojen kysyntään. Uuden asunnon hankinnan sijaan monet muuttavat nyt mieluummin muutamaksi vuodeksi vuokralle ja jäävät seuraamaan maailmantilanteen ja talouden kehittymistä, pohtii Hurme.

– Erityisesti pk-seudulla opinnoistaan valmistuneet ja vakituisissa työsuhteissa olevat nuoret aikuiset asuvat kasvavassa määrin ja aiempaa pidempään vuokralla. Jo ennen koronapandemiaa alkanut trendi johtuu osin siitä, että pk-seudulla asunnot maksavat niin paljon. Nuoret joutuvat säästämään pidempään omaan asuntoon. Ensiasunnon ostajat ovat pk-seudulla keskimäärin kolmekymppisiä, Hurme jatkaa.

Kodin energiatehokkuuteen investoiminen kannattaa

– On hieno asia, että suomalaiset nuoret aikuiset ovat oppineet säästämään. Haluaisinkin nimenomaan nuorille korostaa, ettei jatkuvaa säästämistä kannata missään nimessä lopettaa, vaikka taloutemme on ajautumassa taantumaan, hinnat ovat hurjassa nousussa ja inflaatio laukkaa korkealla. Säästäminen ja säästöjen hajauttaminen, olipa kyse rahasto- tai osakesäästämisestä, on tässäkin tilanteessa erittäin tärkeää ja järkevää, jos siihen on omassa taloudessa pienikin mahdollisuus, muistuttaa Jäntti.

– Näin kesälomien ja -reissujen jälkeen kannattaisi kaikkien käydä läpi oman talouden tilannetta ja tehdä jonkinlainen suunnitelma tulevien kuukausien varalle.

– Jokaisen tulisi nyt osallistua energiansäästötalkoisiin. Yksilölläkin on vastuu ja mahdollisuus tehdä tekoja, jotka säästävät energiaa ja kuormittavat ympäristöä vähemmän, jatkaa Hurme.

– On selvää, että mitä aikaisemmin investoit kotisi energiatehokkuuden parantamiseen, sitä enemmän säästät. Ja mitä pidemmälle siirrät energiaremonttia, sitä enemmän maksat siitä. Rahoitusta on tällä hetkellä hyvin saatavilla ja korot ovat edelleen erittäin alhaisia, sanoo Jäntti. – Vaikka hinnat ovatkin nyt korkealla, inflaatio kovaa ja raaka-aineiden saatavuudessa haasteita, energiaremontin tekeminen on fiksua.

– Asuntokaupankin näkökulmasta on itsestään selvää, että jos teet toimenpiteitä, jotka ovat ympäristölle hyviä, vähentävät sähkönkulutusta ja parantavat asumisen tasoa kodissasi, paranee asuntosi myytävyys merkittävästi, painottaa Hurme. – Energiatehokkuus ja alhaiset asumiskustannukset vaikuttavat suoraan asunnon arvoon ja myyntihintaan.

– Jos laitat aurinkopaneelit talosi katolle, et välttämättä saa investointia lisättyä suoraan asunnon myyntihinnan päälle. Silti on päivänselvää, että asuntosi myytävyys ja kysyntä sitä kohtaan paranevat. Energiaremontti on fiksu investointi myös asunnon tulevaa myyntiä ajatellen, kertoo Hurme.

Ota meihin yhteyttä, niin jutellaan aiheesta lisää:

Jussi Hurme
Kenttäjohtaja, Sp-Koti Oy
040 519 9951
jussi.hurme@spkoti.fi

 

Esa JänttiEsa Jäntti
Toimitusjohtaja, Nooa Säästöpankki
0400 383 348
esa.jantti@saastopankki.fi

Kirjoitettu
Tyyppi
Uutinen
Julkaisija

Ajankohtaista