Säästöpankki Optia teki 140-vuotisjuhlavuoden kunniaksi 1,1 miljoonan euron lahjoituksen viidelle yliopistolle
Tuettavia teemoja ovat yrittäjyys, rahoitus ja kestävät innovaatiot, joista kasvaa hyvää koko paikalliselle alueelle.
Säästöpankki Optia on tehnyt yhteensä 1,1 miljoonan euron lahjoituksen viidelle toiminta-alueensa yliopistolle. Lahjoituksen saajia ovat Itä-Suomen yliopisto, Oulun yliopisto, Jyväskylän yliopisto, Lappeenrannan teknillinen yliopisto ja Lapin yliopisto.
Pankin hallituksen tahtotila on ollut kohdistaa lahjoitus vaikuttamaan positiivisesti Itä-, Keski- ja Pohjois-Suomen yritys- ja elinkeinoelämään. Yliopistojen kanssa yhteistyössä koulutusalakohtaisesti kohdennetut lahjoitukset ovat tehokas keino vaikuttaa paikallisesti.
”Yliopistojen työtä tukemalla edistetään tutkimusta, innovaatioita ja uusia ratkaisuja. Yliopistojen ympärille muodostuu aina myös muuta kehitystä, joka on tärkeää koko toimialueemme tulevaisuudelle ja kilpailukyvyn tukemiselle”, Säästöpankki Optian hallituksen puheenjohtaja Antero Savolainen kertoo valintojen taustasta.
Lahjoitusvaroille on yhteistyössä yliopistojen kanssa löydetty määritellyt projektit tai teemat, joihin lahjoitus kohdennetaan. Teemoja ovat rahoituksen ja talouden kytkentä kestävään kehitykseen, mikroyrittäjyyden tutkimus ja koulutus, vastuullisten yrityskäytäntöjen uusi kandidaattiohjelma, startup-yrittäjyyden edistäminen ja kestävä matkailu.
”Säästöpankkina haluamme olla tunnettu rohkeista teoistamme suomalaisten taloudellisen hyvinvoinnin puolesta. Avoimen lahjoituksen sijaan halusimme lahjoittaa varat korvamerkittyihin projekteihin, jotta voimme luoda konkreettista vaikutusta. Yrittäjyys ja koulutus tuovat työpaikkoja ja investointeja, joista kasvaa hyvää koko alueelle. Koulutuksen tukeminen sopii arvoihimme, sillä se tasa-arvoistaa uramahdollisuuksia ja ylläpitää alueemme elinvoimaisuutta. Koulutuksen tukemisella on myös yhteiskunnallinen merkitys, sillä läpimurrot ja kehitys jalkautuvat sieltä parhaimmillaan kaikkien suomalaisten arkeen”, Säästöpankki Optian toimitusjohtaja Heikki Paasonen kertoo.
Säästöpankki Optiassa tehtiin 26.9.2023 päätös yhtiömuodon muutoksesta, jonka myötä Säästöpankki Optian liiketoiminta siirretään pankin toimintaa jatkamaan perustettavalle säästöpankkiosakeyhtiölle (Säästöpankki Optia Oy) ja Säästöpankki Optia muuttuu säästöpankkisäätiöksi (Säästöpankki Optian säätiö).
”Näkyvin osa säätiön toimintaa tulee olemaan avustusten ja lahjoitusten jakaminen, minkä avulla pankin hyvää tulosta kanavoidaan toimialueen hyvinvointiin ja elinvoimaisuuteen. Lahjoitus yliopistoille on yksi esimerkki tavasta, jolla lahjoituksia voidaan jatkossakin tehdä”, Paasonen kertoo.
Säästöpankki Optia palvelee 13 paikkakunnalla ollen Suomen maantieteellisesti kattavin säästöpankki. Pankki, jolla on 140 vuotta toimintaa takana, voisi myös jäädä paikoilleen.
”Tulevaisuutta rakennetaan tänään. Haluamme olla siinä aktiivisesti mukana mahdollistajana”, Paasonen korostaa.
1 100 000 euron juhlalahjoitus jakaantuu yliopistoille:
- Itä-Suomen yliopisto 350 000 €, lue lisää
- Oulun yliopisto 225 000 €, lue lisää
- Jyväskylän yliopisto 225 000 €, lue lisää
- Lappeenrannan teknillinen yliopisto 150 000 €, lue lisää
- Lapin yliopisto 150 000 €, lue lisää
- Kirjoitettu
- Tyyppi
- Uutinen
- Julkaisija