Aito Säästöpankilla vahva kasvuvire vuonna 2022

Aito Säästöpankki Oy:n liiketoiminta kasvoi vuonna 2022 positiivisesti. Liikevoitto parani edellisestä vuodesta 22,6 % ja korkokate 27,6 %. Myös asiakasliiketoiminta jatkoi kasvu-uralla: asuntoluottokanta kasvoi 15 %, yritys- sekä maa- ja metsätalousasiakkaiden luotot 36 % ja talletukset 14 %. Vuoden 2022 aikana yli 3 200 uutta asiakasta valitsi Aito Säästöpankin pankkikumppanikseen. Pankin ydinvakavaraisuus oli vuoden lopussa 21,11 %.

Säästöpankin brändikuva.

Aito Säästöpankille viime vuosi merkitsi liiketoiminnan kasvua ja toimialueen laajentumista Etelä-Pohjanmaalle, kun Ylihärmän Säästöpankki yhdistyi Aito Säästöpankkiin 31.5.2022.

- Kasvua saavutettiin vuonna 2022 erityisesti varallisuudenhoidon sekä yritys- ja maatalousasiakkaiden segmenteissä. Asuntoluotonannon kasvu oli myös maan keskiarvoa voimakkaampaa. Viime vuoden aikana keskityimme toiminnassamme erityisesti asiakkaiden talouden valmentamiseen sekä sähköisten palvelukanavien kehittämiseen, Aito Säästöpankin toimitusjohtaja Pirkko Ahonen luonnehtii mennyttä vuotta.

Säästöpankkitoimintaa ja taloudellista hyvinvointia 200 vuotta

Kun ensimmäinen Säästöpankki perustettiin vuonna 1822, Säästöpankin tehtäväksi tuli yhteiskunnallisesti tärkeä missio: auttaa Suomen työteliästä kansaa vaurastumaan ja hoitamaan talouttaan paremmin.

- Tällä samalla tiellä jatkamme 200 vuotta myöhemmin: autamme suomalaisia kohentamaan taloudellista hyvinvointiaan ja vaurastumaan myös vaikeina aikoina, Ahonen kertoo.

- Konkreettisesti tekemämme talouden valmennus näkyy esimerkiksi asiakkaiden talouden valmennustuokioiden määrässä, joka kasvoi viime vuonna 6 %, sekä luottoihin tehdyissä korkosuojauksissa, joiden suosio nousi jopa 36 %. Asiakkaat ovat varsin tyytyväisiä meiltä saamaansa asiantuntija-apuun: asiakasneuvottelujen suositteluindeksi (NPS) oli 80, Ahonen iloitsee.

Asiakkaiden taloudellisen hyvinvoinnin lisäksi Aito Säästöpankki panosti viime vuonna henkilöstön työhyvinvointiin.

- Meillä on käytössä yhteiset toimintamallit työntekijäkokemuksen ja johtamisen tukemiseksi. Lanseerasimme viime vuonna työsuhdepolkupyöräedun sekä portaalin, jonka kautta jokainen työntekijämme voi tilata itselleen lisätukea osaamisen kehittämiseen tai työhyvinvointiin, Ahonen summaa.

Luotoilla ja sijoitusneuvoilla kysyntää

Aito Säästöpankin asuntoluottokanta kasvoi viime vuonna yleistä markkinakehitystä nopeammin, 15 % vuosivauhtia. Ilman Ylihärmän Säästöpankin liiketoiminnan luovutustakin vuosikasvu olisi ollut markkinaan nähden lähes kolminkertainen; 3,75 %.

- Luottojen kysyntä jatkui lähes koko vuoden vireänä. Loppuvuodesta korkotason ja kustannusten nousu sai asunnonostajat varpailleen, ja asuntojen kauppamäärät putosivat. Tämä heijastui myös loppuvuonna myönnettyjen asuntoluottojen määrään, Ahonen toteaa.

- Työllisyys on hyvällä tasolla ja uskon ihmisten tottuvan uuteen korkotasoon nopeasti. Jos oma talous on vakaalla pohjalla, on aina hyvä aika toteuttaa oma unelma isommasta asunnosta tai kesämökistä, Ahonen kannustaa.

Aito Säästöpankin yritys- sekä maa- ja metsätalousasiakkaiden luottokanta kasvoi edellisestä vuodesta 36 %. Ilman Ylihärmän Säästöpankin liiketoiminnan luovutusta kasvua tapahtui 17 %.

- Yhdistymällä Ylihärmän Säästöpankin kanssa saimme lisää mahdollisuuksia yritysrahoitukseen, ja samalla vahvistimme yrityspankkimme rivejä. Keskisuuret yritykset Pirkanmaalla, Satakunnassa ja Etelä-Pohjanmaalla arvostavat asiantuntijoidemme toimialaymmärrystä, yrittäjän arjen tuntemusta ja paikallistuntemusta sekä pankkimme paikallista päätöksentekoa, Ahonen kiittää.

Venäjän viime vuonna aloittaman hyökkäyssodan seurauksena sijoittajien riskinottohalukkuus laski ja osakemarkkinoiden pitkään jatkunut nousu kääntyi.

- Epävarman markkinatilanteen myötä yhä useampi kaipasi luotettavaa neuvonantajaa sijoitusasioissa, ja kiinnostus varsinkin henkilökohtaista varainhoitoa kohtaan kasvoi. Pankkimme yksityispankkiasiakkaiden määrä moninkertaistui vuoden 2023 aikana, kertoo Ahonen tyytyväisenä.

Lahjoituksia lasten ja eläinten hyvinvointiin sekä Ukrainan sodan uhreille

Aito Säästöpankki ja sen omistajasäätiöt ohjasivat vuonna 2022 pankin toiminta-alueen elinvoimaisuuden ja hyvinvoinnin tukemiseen yhteensä 415 000 euroa erilaisten lahjoitusten ja apurahojen muodossa.

- Tuimme yhteisöllisyyttä, harrastustoimintaa sekä eläinten, lasten ja lapsiperheiden hyvinvointia. Teimme lahjoituksia myös Ukrainan ja ukrainalaisten auttamiseksi, Ahonen kertoo.

Erinomaiset mahdollisuudet menestymiseen

Kannattavan kasvun siivittämän vuoden 2022 jälkeen Aito Säästöpankilla on erinomaiset mahdollisuudet menestyä myös vuonna 2023.

- Meillä on rautaista osaamista asiakkaiden talouden valmentamiseksi, monipuoliset mahdollisuudet kohdata asiakkaamme eri kanavissa, vakavaraisuutta palvella eri kokoisia asiakkuuksia sekä laaja valikoima keinoja tukea työyhteisöä ja yksilön työkykyä. Loistavia yhteistyöverkostoja unohtamatta, Ahonen päättää.

Lisätietoja:
Pirkko Ahonen
toimitusjohtaja | Aito Säästöpankki | 050 407 0334 |
pirkko.ahonen@saastopankki.fi | @PankkiPirkko

 

Aito Säästöpankki Oy:n tilinpäätös ja toimintakertomus 2022

Kirjoitettu
Tyyppi
Uutinen
Julkaisija

Ajankohtaista