Ylihärmän Säästöpankki ja Aito Säästöpankki suunnittelevat yhdistymistä

Ylihärmän Säästöpankki ja Aito Säästöpankki suunnittelevat yhdistymistä. Suunnitelman mukaan yhdistyminen tultaisiin toteuttamaan kevään 2022 aikana.

Säästöpankin rahapuu -logo.

Yhdistymisen myötä pankki saa entistä vahvemmat hartiat henkilökohtaisen ja digitaalisen asiakaskokemuksen kehittämiseen. Yhdistyminen tukee myös palvelujen kehittämistä, asiantuntijoiden osaamisen syventämistä, rahoitusmahdollisuuksien monipuolistumista ja paikallisen yhteisön hyvinvoinnin edistämistä koko pankin toimialueella.

Säästöpankin juuret ja sydän säilyvät

”Molempia pankkeja henkilökuntineen yhdistävät Säästöpankin juuret ja sydän. Yhdistämällä voimamme pystymme yhä paremmin edistämään asiakkaidemme taloudellista hyvinvointia ja tarjoamaan ainutlaatuisia ja laadukkaita asiakaskohtaamisia asiakkaan valitsemassa kanavassa, Aito Säästöpankin toimitusjohtaja Pirkko Ahonen kuvailee.

Yhdistymisen jälkeen pankki toimii nimellä Aito Säästöpankki Oy, ja Ylihärmän Säästöpankin asiakkaat jatkavat Aito Säästöpankin asiakkaina. Yhdistyminen ei vaikuta asiakkaiden palveluihin, esimerkiksi tilinumeroihin ja pankkikortteihin. Pankin toimitusjohtajana jatkaa Aito Säästöpankin nykyinen toimitusjohtaja Pirkko Ahonen.

”Yhdessä luomme entistä paremmat lähtökohdat asiakkaiden tulevaisuuden tarpeisiin ja toiveisiin vastaamiseksi. Konkreettisesti tämä tarkoittaa sitä, että pystymme esimerkiksi rahoittamaan aiempaa suurempia yrityskokonaisuuksia ja -investointeja. Myös työmme konttoripaikkakuntiemme ja niiden asukkaiden hyvinvoinnin edistämiseksi jatkuu. Ylihärmän Säästöpankin juurille perustetaan Säästöpankkisäätiö, josta tulee Aito Säästöpankin neljäs omistajasäätiö. Ylihärmän Säästöpankkisäätiö myöntää jatkossa vuosittain osan Aito Säästöpankin voittovaroista saamastaan osingosta eteenpäin apurahoina ja avustuksina, joilla voidaan tukea esimerkiksi Ylihärmän Säästöpankin alueen elinvoimaisuutta edistäviä hankkeita, kulttuuria tai koulutusta, kertoo Ylihärmän Säästöpankin toimitusjohtaja Lasse Solakari.

Yhdistymisen jälkeen henkilö-, varallisuudenhoidon-, yritys- ja maatalousasiakkaita sekä lainopillisia palveluita tarvitsevia asiakkaita palvelevat pankin lähes 150 asiantuntijaa Etelä-Pohjanmaa, Satakunnan ja Pirkanmaan alueella.

 

Lisätietoja:

Pirkko Ahonen Lasse Solakari
toimitusjohtaja toimitusjohtaja
Aito Säästöpankki Ylihärmän Säästöpankki
050 407 0334 050 590 1664

 

Aito Säästöpankki Oy on valtakunnalliseen Säästöpankkiryhmään kuuluva paikallinen säästöpankki. Pankki palvelee sulautumisen jälkeen asiakkaitaan 18 kunnan alueella Pirkanmaalla, Satakunnassa ja Etelä-Pohjanmaalla. Asiakkaita on n. 77 000, pankin tase on n. 1,3 mrd. €, luotonanto n. 1,4 mrd. € ja pankin hallinnoimat asiakasvarat lähes 1,8 mrd. €. Pankki toimii taloudellisen hyvinvoinnin ja vaurastumisen edistäjänä toimialueellaan ja tarjoaa henkilökohtaista talouden valmennusta ja sujuvaa pankkipalvelua kanavasta, ajasta ja paikasta riippumatta.

Kirjoitettu
Tyyppi
Uutinen
Julkaisija

Ajankohtaista